Odgovori stručnjaka na pitanja i nedoumice roditelja u vezi sa vakcinama i imunizacijom
Pitanja i nedoumice roditelja prikupljena su uz pomoć onilne savjetovališta trudnica i mama koje vodi Udruženje TIM i koje broji preko 30 000 članica. Navedene odgovore pripremio je UNICEF u BiH u saradnji sa međunarodnim timom epidemiologa, pedijatara, neuropedijatara i specijalistima javnog zdravstva, uz korištenje relevantnih medicinskih izvora. Pitanja i odgovore možete pročitati ispod ili preuzeti PDF verziju dokumenta.
- Da li dijete koje je alergično na bjelance, a uz to ima atopijski dermatitis, može da primi MMR? Mišljenja pedijatara sa kojima sam razgovarala su podijeljena.
- Zašto se ne radi krvna slika djeci prije vakcine? Zašto se ne rade detaljni pregledi prije vakcine?
- Koliko su kvalitetne vakcine i pouzdane na području BiH?
- Zašto nakon nekog vremena otekne vakcina? Da li je to normalna pojava i treba li se čime tretirati?
- Odakle dobivamo vakcine? Da li su one ispravne i 100% sigurne za našu djecu?
Vrsta cjepiva |
Naziv cjepiva |
Proizvođač |
BCG |
BCG cjepivo |
Institut za virusologiju, vakcine i serume – Torlak, Srbija |
DTaP + IPV |
Tetraxim |
Sanofi Pasteur S.A., Francuska |
DTaP + IPV + Hib |
Pentaxim |
Sanofi Pasteur S.A., Francuska |
Hep B |
Euvax B |
LG Life Sciences, Južna koreja. Ino-isporučitelj Sanofi Pasteur |
Engerix B |
GlaxoSmithKline Biologicals, Begija | |
dT |
Ditevaxal T – za odrasle |
Institut za virusologiju, vakcine i serume – Torlak, Srbija |
DT |
Ditevaxal T – za djecu |
Institut za virusologiju, vakcine i serume – Torlak, Srbija |
OPV |
bOPV type 1 & 3 |
Sanofi Pasteur S.A., Francuska |
MRP |
Priorix |
GlaxoSmithKline Biologicals, Begija |
Vakcina, kao i svaki drugi lijek, mora proći rigoriznu kontrolu i dobiti dozvolu prije stavljanja u promet. Dozvolu izdaje Agencija za lijekove i medicinska sredstva u BiH, čime garantuje njihovu pouzdanost i kvalitet.
- Da li kontrola nabavke vakcina te neadekvatan transport istih u domove zdravlja ili neadekvatno lagerovanje u lokalnim ambulantama mogu dovesti do promjene u sadržaju vakcina? Аko mоgu, kako ta promjena odnosno” kvarljivost” utječe na organizam?
- Da li je ispoštovan hladni lanac, i ko nam to garantuje?
- Da li je dovoljno pitanje pedijatra da li je dijete zdravo te mu pregledati grlo i nakon toga mu dati vakcinu kada se zna da od zaraze nekim virusom do pojave simptoma moze proći od 48 do 72 sata?
- Zašto se kod nas potencira davanje MMR od 12 do 15 mjeseca, kada se sa tom vakcinom ne može ni zakasniti ako se da sa 36 mjeseci, kada se psihomotorni razvoj dijeteta već razvio.
- Da li je zapušen nos/nos koji curi i/ili kašljucanje dovoljan razlog za odlaganje vakcine?
- Da li je istina da djeca koju imaju intolerancu na mlijeko i mliječne proizvode, te alergiju na jaje ne smiju biti cijepljena?
- Molim vas pojašnjenje vezano za vakcinisanje djece sa Atopisjkim dermatitisom. U Njemačkoj konkretno ne prakticira se vakcinacija djece sa ovim imunološkim poremećajem, dok kod nas ne obraća se pažnja na to.
- Da li smiju vakcinisati djeca koja imaju besežitis (uvećane limfne čvorove u pazušnoj jami)?
- Mnogi pedijatri savjetuju preventivno davanje npr. paracetamol sirupa nakon vakcine. Da li je to ispravno? Ili je bolje reagovati adekvatno ukoliko dođe do pojave temperature nakon vakcinacije?
- Trudna sam, a imam reumatoidni artritis, koliko je preporučljivo vakcinisati dijete s obzirom na predispoziciju da i dijete sutra može imati isto oboljenje.
- Kada se dovede dijete na vakcinaciju zasto pedijatri ne žele pokazati roditeljima rok, sastav i nuspojave vakcine, niti žele razgovarati o tome? Kako može biti sigurno davanje vakcine pored tolikih i takvih nuspojava navedenih od strane proizvođača? Koliko traje imunitet od svake vakcine? I kako da znamo da li će dijete steći imunitet određenom vakcinom, tj.da li će se vakcina “primiti”?
- U slučaju nuspojava, ko je odgovoran?
- Bitnost revakcinacije, šta ukoliko se ne primi jedna doza vakcine (revakcinacija)?
- Da li se može zakasniti sa revakcinacijom (npr. do koje dobi dijete moze primiti 3 dozu de te per)?
- Zašto u nekim zemljama postoje odstupanja po pitanju vakcina koje se daju ( npr. u nekim zemljama BSG vakcina nije više u kalendaru redovne vakcinacije jer se sad tuberkuloza tretira kao izlječiva bolest) i vremena vakcinisanja (npr. u nekim zemljama 3 doza de te per ide sa 12 mjeseci starost)?
- Koji vremenski period nakon vakcinacije vakcina štiti dijete, tj. do kad se zadržavaju antitijela stvorena vakcinama u organizmu i da li sa godinama njihov efekat slabi?
- Da li postoji mogućnost da organizam ne reaguje na vakcinu i ne stvore se antitijela od apliciranih antigena (kao što je slučaj sa BSG vakcinom), da li postoji takva mogućnost i sa drugim vakcinama?
- Da li se BCG vakcina ikad daje oralno?
- Jesu li vakcinisana djeca ugrožena od nevakcinisane?
- Mene zanima da li cijenjena gospoda koja će nam odgovarati na pitanja vakcinišu svoju djecu? Budući da su oni stručnjaci i upoznati su sa svim posljedicama vakcinisanja ili ne vakcinisanja baš bih voljela da znam za koju opciju su se oni odlučili. Budući da je sve ovo oko vakcina jako konfuzno i čovjek ne zna više šta da misli.
- Da li u sastavu vakcine postoje materije koje su zakonom kategorisane kao opasne, kancerogene, teratogene, mutagene, bilo koje kategorije?
- Da li je tačno da se u vakcini nalaze aluminijum, formaldehid, živa, antibiotici?
- Da li su vakcine prošle kontrolu od strane referentne domaće ustanove koja je zadužena za kvalitet vakcina? Koja ustanova u BiH garantuje kvalitet vakcina?
- Da li proizvođač garantuje da je vakcina potpuno bezopasna za dijete?
- Ko je odgovoran u slučaju da se dijete vakciniše a ipak oboli od bolesti protiv kojih je vakcinisano?
- Koje reakcije na vakcine važe za uobičajne?
- Da li su uobičajne negativne reakcije, poželjne reakcije? Ako jesu, zašto se u uputstvu svrstavaju pod neželjene efekte?
- Da li vakcine simuliraju imuni sistem ili ne? Da li može da se desi da pored kratkotrajne simulacije dođe i do dugotrajne pretjerane simulacije (tkzv. ASIA sindrom)?
- Iz kojih razloga imuno-oslabljena djeca ne smiju biti vakcinisana? Da li vakcina možda ima negativno dejstvo na imuni sistem djeteta?
- Da li je istina da u Evropi Polio-OPV vakcina u ekstremnim slučajevima uzrokuje dugotrajnu paralizu u smislu postvakcinalni Poliomyelitis? Da li je to kod sadašnje vakcinacije isključeno?
- Da li vakcinisana djeca imaju poboljšan imuni sistem i da li su manje bolesna od djece koja nisu vakcinisana? Postoje li istraživanja koja to potvrđuju?
- žive vakcine (npr.MRP), kako objašnjava literatura, izazivaju lakšu varijantu bolesti protiv koje se vakciniše. Dešava li se u praksi da dijete oboli istovremeno od tri bolesti (zaušnjaci, rubeola, boginje)?
- Poznato je da vakcine sadrže npr. aluminijevu sol za koju se zna da izaziva alergije i poremećaje CNS-a, pa ako možete da objasnite šta takvi sastojci traže u organizmu vakcinisanog djeteta?
- Po primanju BCG vakcine, beba nije dobila ožiljak na ruci. Neki pedijatri savjetuju obaveznu revakcinaciju,a neki ne. Koji je vaš stav?
- Da li se već možda zna kada bi u BiH trbale doći nove polio vakcine? Ima li neki okvirni termin, jer koliko sam upoznata, negdje do kraja 2018 bi se trebale zamijeniti stare vakcine s novim.
- Da li je negativna reakcija na jednu vakcinu dovoljan razloga da se ne prime revakcinacije? Npr dtp visoka temp, primljena infuzija u bolnici nakon prve vakcine, znači medicinski popraćena reakcija.
- Pozitivne vs negativne strane vakcina. Da li svako vakcinisanje znači i rizik od pojave neželjenih efekata tj.da li je vakcinisanje igra na sreću?
- Zašto se neželjene reakcije ne upisuju u kartone ( crvenilo, temperatura , gnojenje kod BSG , otekline) nego se roditelji pošalju kući uz obrazloženje kako je to normalno i nema potrebe da se to zavede u karton?
- Zbog čega niti jedan ljekar ni pedijatar ne može garantirati da vakcina neće naškoditi djetetu, a roditeljima se kaže da vakcinu daju na svoju odgovornost?
- Kod neurorizičnih beba neuropedijatar kaže da on ne daje pismene suglasnosti za početak imunizacija ali niko dijete neće vakcinisati bez tog papira ? Ko je nadležan da da odobrenje?
- Zašto roditelj na samoj vakcinaciji nema pravo vidjeti originalnu ambalažu, rok trajanja, sastav te uputstva od proizvođača?
- S obzirom da niko neće dati odobrenje za vakcinaciju , niti snositi odgovornost u slučaju komplikacija ili teških oboljenja ko odgovara ? Koga sudski i pravno goniti u slučaju da vakcinacija dovede do težih oboljenja i invaliditeta?
- Da li je istina da MMR vakcina može biti uzrok autizma?
- Da li je tačan navod da vakcine u BiH imaju tri puta više žive nego što je dozvoljeno?
- Zašto se vakcina i K vitamin daju rutinski svakoj novorođenoj bebi, bez da se roditelji pitaju da li to žele i bez da ih informišu o prednostima, odnosno štetnosti (šta je sa obavještenim pristankom)?
- Zašto se dijete vakciniše protiv Hepatitisa B, kad se zna da se ta bolest prenosi sexualnim putem i iglom te zaštita traje 7g? Molim medicinsko opravdanje te vakcine?
- Zašto zdravstveni radnici ne objašnjavaju moguće nus-pojave uzrokovane vakcinisanjem, a iste kriju? Zašto vakcina mora biti nužna zaštita od svih bolesti koje se navode, ako se opet revakcnisati dijete mora i ako vakcinisanjem štititimo samo neko vrijeme, šta u međuvremenu, nakon?
- Do koje starosti djeteta se treba primiti MMR vakcina?
- Šta može biti razlog da se BCG vakcina ne primi? Treba li je i mora li se, u tom slučaju, ista ponoviti?
- Da li dijete treba da primi MMR vakcinu čim napuni godinu dana, ili ipak treba malo sačekati? Ovo pitanje iz razloga dovođenja u vezu ove vakcine i raznih poremećaja kod djece, konkretno pojave autizma nakon vakcinacije, o čemu je u poslednje vrijeme bilo dosta riječi. Hvala.
- Zašto ne možemo dobiti sastav vakcine tj ambalažu u kojoj je bila vakcina?
- Zašto nemamo pravo izbora?
- Da li vakcine mogu izazvati traume kod djece pogotovo novorođenčadi?
- Zašto doktor odbije kada ponudim da potpiše da je odgovoran ako dijete ima loše posljedice vakcine?
- Da li je tačna tvrdnja da svaka vakcina štiti 7 godina ako se zadnja prima sa 18 god to znači da čovjek poslije 26 godine nezaštićen ili samo može malo ublažiti bolest ukoliko se javi a ne štiti 100%
- Vakcinisanje sina MMR vakcinom nam je zakazano na njegov 13. mjesec. S obzirom na kontroverze koje prate pomenutu vakcinu, interesuje me da li da odgodim vakcinisanje dok beba lijepo prohoda i propriča?
- Šta sadrži MMR vakcina? I zašto je toliko “opasna”?
- Ukoliko je beba nahlađena, odnosno zapušen joj nosić i sl. a primi neku od vakcina, koje su neželjene posljedice ?
- Da li i koliko su istinite tvrdnje da pojedine vakcine za posljedicu imaju cerebralnu paralizu i autizam, ili multiplu sklerozu, te o kojim je vakcinama riječ? Pitanje postavljeno zbog sudskog procesa, gdje su dokazani spomenuti navodi za autizam. Takođe još jedno pitanje. Da li je bolje dati djetetu celularnu ili acelularnu MMRP vakcinu (živu ili neživu)???
- Veza između vakcine i autoimunih oboljenja? Ukoliko neko u porodici boluje od spektra autoimunih bolesti, npr.majka, kolike su šanse da će i dijete oboljeti od sličnih bolesti a da vakcina bude okidač tome?
- Budući da je kontraindikacija za vakcinaciju alergija na određeni sastojak, kako da znam da moje dijete nije alergično? Da li po Zakonu imam pravo zahtijevati da se urade pretrage koje će potvrditi isto? Dijete ne bih smjela vakcinisati bez potvrde da nije alergično.
- Od čega se sastoji pregled prije vakcine? Budući da dijete treba biti 100% zdravo, da li je potreban detaljan pregled da se utvrdi da je djetetov imunitet spreman podnijeti vakcinu, te da se neće stvoriti neka reakcija zbog moguće postojeće bolesti koja nema vidljive simptome? Da li je potrebno uraditi nalaze? Ovo pitam jer sam se sama uvjerila u jako slabe preglede prije vakcine, a sve više je slučajeva gdje su djeca oštećena vakcinama jer nisu bila potpuno zdrava. Ne mogu svi biti slučajnost. Kao roditelj strahujem jer su vakcine sve više povezane sa nastankom ozbiljnih bolesti, a ne mogu svi slucajevi biti izmišljeni i sve vise govore da na kraju niko ne preuzima nikaku odgovornost. Pedijatri ne pitaju da li je dijete imalo reakciju na posljednu vakcinu, a istu su dužni prijaviti. Iako je autizam iskljucen kao nuspojava, da li je on ipak svrstan pod nuspojavu, sa objasnjenjem da vakcina moze pokrenuti autizam ako mu je dijete sklono?
- Je li sprovedeno kliničko ispitivanje od strane zdravstvenih institucija BiH za predmetno cjepivo prije uvoza i puštanja u promet? Molim naziv kliničke studije za sva cjepiva i uvid u iste? Gdje mogu pogledati i zahtjevati ovo?
- Da li je sprovedeno kliničko istraživanje o učincima sastojaka predmetnog cjepiva na dječji organizam i postoji li klinička studija o istom koja neoborivo dokazuje izostanak štetnih učinaka sastojaka cjepiva dugoročno na dječji organizam? Ako postoji, molim naziv i uvid u isto?
- Ukoliko ne odlučim vakcinisati dijete, kakve preporuke imate za mene i za djetetovo zdravlje, jer kao roditelj želim mu pružiti najbolju njegu? Nadam se da ću brzo dobiti informacije.
- Pozovete hitnu pomoć;
- Vozite se u kolima hitne pomoći;
- Dođete u ambulantu hitne pomoći; ili
- Dođete kod ljekara svog djeteta ili u bilo koju ambulantu,