U Japanu vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV) nisu zabranjene, ali je njihova upotreba drastično opala — sa oko 70% pokrivenosti 2013. godine na manje od 1%. Ovaj pad se dogodio nakon što su mediji počeli širiti preliminarnu (i navodno prevarantsku) studiju na miševima, u kojoj se tvrdilo da HPV vakcina izaziva oštećenje mozga. Paralelno su kružili i neprovjereni video snimci djevojaka koje su navodno nakon vakcinacije završile u invalidskim kolicima ili dobijale napade.
Protivnici vakcina su vakcinu počeli povezivati i sa hroničnim bolovima, srčanim i neurološkim problemima. Situaciju je dodatno pogoršala japanska vlada koja je, iako nije pronašla nikakve dokaze koji bi potvrdili ove tvrdnje, obustavila aktivne preporuke za vakcinaciju protiv HPV-a.
HPV vakcine smanjuju rizik od raka grlića materice i prekanceroznih promjena na grliću, kao i od nekih drugih tipova raka povezanih s HPV.
Dokazi da su HPV vakcine sigurne
Međutim, najveći pregled svih dostupnih podataka o sigurnosti HPV vakcine, koji pokriva period od 2006. do 2015. i objavljen je u časopisu Pediatric Infectious Disease Journal (1), kao i još jedna velika studija objavljena u BMJ (2), koja je obuhvatila oko milion djevojaka iz Danske i Švedske, nisu pronašli nikakvu povezanost između vakcine i štetnih posljedica, uključujući autoimune, neurološke i kardiovaskularne probleme.
Evropska agencija za lijekove (EMA) je također analizirala sve naučne dokaze i zaključila da ne postoji veza između HPV vakcine i bolova niti drugih simptoma koje joj protivnici pripisuju.
Vakcine protiv HPV-a se i dalje nalaze u programu vakcinacije u Japanu, ali su dobrovoljne i zdravstvene institucije ne rade aktivno preporučivanje ovih vakcina. Ovo znači da informacija o tim vakcinama i njihovim prednostima ne dolazi do građana u Japanu.
Globalni savjetodavni odbor za sigurnost vakcina (GACVS) u Japanu je 2017. izvijestio da je smrtnost od raka grlića materice u Japanu porasla za 3,4% između 1995. i 2005, a zatim za dodatnih 5,9% do 2015. godine. Simms i saradnici su u radu objavljenom 2020. u Lancetu procijenili da će obustava HPV vakcinacije u Japanu dovesti do oko 5.000 smrtnih slučajeva od raka grlića materice (3).
Zbog masovne histerije i loše studije na miševima, te neodgovornim medijima koji su dizali paniku, u Japanu, jednoj od svjetski najrazvijenih zemalja, hiljade žene umire od posljedice infekcija HPV-om.
Šta se dogodilo?
U martu 2016. godine, dr. Shuichi Ikeda, vođa istraživačkog tima finansiranog od strane japanskog Ministarstva zdravlja, rada i socijalne zaštite (MHLW), predstavio je rezultate eksperimenta na miševima, tvrdeći da HPV vakcina može izazvati oštećenje mozga. Njegove tvrdnje su emitovane u udarnom terminu na televiziji, što je dodatno pojačalo strahove javnosti. Dvije sedmice kasnije, navodne “žrtve” HPV vakcine su tužile japansku vladu i proizvođače vakcina.
Ubrzo nakon toga, ljekarka i novinarka dr. Riko Muranaka javno je kritikovala Ikedine nalaze, ukazujući na ozbiljne nepravilnosti u istraživanju, pa čak sugerirala da su podaci možda lažirani. Dr. Ikeda ju je potom tužio za klevetu i dobio spor, iako sud nije procjenjivao naučnu tačnost njegovih tvrdnji, već samo da je riječ “lažiranje” narušila njegov ugled.
Nakon istrage, utvrđeno je da slika oštećenog hipokampusa prikazana na televiziji nije bila od vakcinisanog miša, već od zdravog miša u čiji mozak je stavljen serum jednog (!) vakcinisanog miša. Uz to, korišteni su mutirani miševi skloni autoimunim reakcijama, a ne standardni, i eksperiment nije ponovljen s dovoljnim brojem uzoraka. Ovo nije nešto što se normalno dogaša u organizmu i ne oponaša prirodne procese.
Kasnije je, pod nadzorom Univerziteta Shinshu, isti eksperiment ponovljen i nije pronađena nikakva štetna reakcija. Japanska naučna zajednica, uključujući Ministarstvo zdravlja, složna je da Ikedin tim nije dokazao štetnost HPV vakcine. Međutim, zbog velike medijske pažnje i sudskog procesa, šteta za reputaciju vakcine u Japanu — i potencijalno globalno — već je učinjena. Desilo se nešto slično kao sa MMR vakcinom i Wakefieldovom studijom i šteta je velika i dugoročna.
Dr Riko Muranaka je dobila prestižnu Maddox nagradu za svoje izvještavanje i raskrinkavanje ovog slučaja iako je cijeli proces i istraživanje naštetilo njenog karijeri.
Da li je u japanskom kalendaru imunizacije izbačena HPV vakcina?
Nije. O tome svjedoči i ovaj kalendar vakciancije iz aprila 2023. godine:

Međutim, zbog cijele zbrke sa spomenutom studijom, dezinformacija iz medija i usljed nesavjesnog istraživanja, kao i lažnih prijava nuspojava kako bi se došlo do odšteta, HPV vakcinacija u Japanu je ugrožena, vakcinalni obuhvati mali, a milioni djevojaka i žena su u riziku obolijevanja od prekanceroznih promjena grlića i od raka grlića. Japan ima populaciju od oko 124,5 miliona stanovnika, što znali da je oko 60 miliona žena u riziku, a ne treba spominjati i muškarce koji takožer mogu oboljeti do tipova raka povezanih sa humanim papilpoma virusom.
Dezinformacije koje su se pojavile u Japanu imaju odraza i globalno te ih oni koji žele sijati smrt i patnju rado dijele i pozivaju se na Japan kao primjer zemlje u kojoj se na daju HPV vakcine. Šire se i dezinformacije da su ove vakcine u Japanu zabranjene, što je, kako vidimo, jedna malverzacija i neistina. Ovo sve ima i posljedice globalno jer dezinformacija brže obiđe zemljinu kuglu nego istina.
Reference:
- Vichnin M, Bonanni P, Klein NP, Garland SM, Block SL, Kjaer SK, Sings HL, Perez G, Haupt RM, Saah AJ, Lievano F, Velicer C, Drury R, Kuter BJ. An Overview of Quadrivalent Human Papillomavirus Vaccine Safety: 2006 to 2015. Pediatr Infect Dis J. 2015 Sep;34(9):983-91. doi: 10.1097/INF.0000000000000793. PMID: 26107345.
- Arnheim-Dahlström L, Pasternak B, Svanström H, Sparén P, Hviid A. Autoimmune, neurological, and venous thromboembolic adverse events after immunisation of adolescent girls with quadrivalent human papillomavirus vaccine in Denmark and Sweden: cohort study. BMJ. 2013 Oct 9;347:f5906. doi: 10.1136/bmj.f5906. PMID: 24108159; PMCID: PMC3805482.
- Simms KT, Hanley SJB, Smith MA, Keane A, Canfell K. Impact of HPV vaccine hesitancy on cervical cancer in Japan: a modelling study. Lancet Public Health. (2020) 5:E223–34. 10.1016/S2468-2667(20)30010-4
- Bodily JM, Tsunoda I, Alexander JS. Scientific Evaluation of the Court Evidence Submitted to the 2019 Human Papillomavirus Vaccine Libel Case and Its Decision in Japan. Front Med (Lausanne). 2020 Jul 29;7:377. doi: 10.3389/fmed.2020.00377. PMID: 32850893; PMCID: PMC7405595.
Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučna novinarka, posjeduje WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design & Evidence based medicine trening. Dobitnica EurekAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.
Kreiranje ovog sadržaja podržala je Evropska komisija. Stavovi i vrijednosti izneseni u njemu isključiva su odgovornost autora/ica i ne predstavljaju nužno stavove i vrijednosti Evropske komisije.
The European Commission's support for the production of this content does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
