U BiH su vakcinalni obuhvati nisku i to za posljedicu ima pojavu bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama, potu morbila i velikog kašlja.
Širenje morbila u Republici Srpskoj: Posljedice niskih stopa vakcinacije
Samo u Republici Srpskoj, do 29. novembra 2024. godine, prijavljeno je čak 311 slučajeva morbila, smrtonosne bolesti koja se može spriječiti vakcinacijom. Najveći broj slučajeva zabilježen je u Bijeljini (228 slučajeva), Banjaluci (32), te Istočnom Novom Sarajevu (15), dok su sporadični slučajevi prisutni i u drugim opštinama.

Zabrinjavajuće je da među oboljelima ima čak 18 djece mlađe od godinu dana, koja još nisu ni mogla biti vakcinisana, kao i 143 djece u dobi od 1 do 4 godine, te 77 djece od 5 do 9 godina što ukazuje na nizak obuhvat MRP vakcinom (protiv morbila, rubeole i zaušnjaka, zove se još i MMR). Ovo je direktna posljedica dugogodišnjih kampanja dezinformacija i zanemarivanja javnozdravstvenih preporuka.
Morbili su visoko zarazna bolest koja može uzrokovati teške komplikacije, uključujući upalu pluća, encefalitis, pa čak i smrt. Vakcina protiv morbila je sigurna, efikasna i jedini način da zaštitimo najugroženije članove naše zajednice, uključujući bebe i osobe koje iz medicinskih razloga ne mogu primiti vakcinu.
Zabrinjavajući podaci o vakcinaciji u Republici Srpskoj otkrivaju alarmantno niske stope za ključne vakcine koje štite djecu od ozbiljnih bolesti. Najnoviji izvještaji pokazuju da je obuhvat prvom dozom MRP vakcine, koja štiti od morbila, rubeole i zaušnjaka, svega 69% na nivou regija. U Bijeljini je situacija još kritičnija, sa samo 43,38% djece koja su primila vakcinu, dok je revakcinacija na niskih 43,69%.
Još ozbiljnije je stanje s petovalentnom vakcinom, gdje je procenat revakcinacije u regiji Banja Luka svega 61%, dok Istočno Sarajevo bilježi 54,73%.
Nizak obuhvat vakcinacijom u Federaciji BiH: Zabrinjavajuća situacija
Podaci za 2022. godinu u Federaciji BiH (Godišnjak Zavoda za javno zdravstvo) otkrivaju ozbiljne nedostatke u obuhvatu imunizacijom. MRP vakcina, ključna za zaštitu od morbila, ima prosječan obuhvat od samo 62,7%, daleko ispod potrebnih 95% za kolektivni imunitet. Posebno nizak obuhvat za 1, dozu MRP vakcine bilježe kantoni poput Sarajevskog (30,6%), Zapadno-hercegovačkog (38%) i Hercegovačko-neretvanskog (44,1%). Slični problemi javljaju se i kod DTP vakcine, posebno treće doze, s prosječnim obuhvatom od 70,3%, što ostavlja djecu nezaštićenom od difterije, tetanusa i pertusisa. Ovi podaci ukazuju na hitnu potrebu za jačanjem povjerenja u vakcinaciju.


Ovakve brojke otvaraju vrata za povratak ozbiljnih bolesti poput morbila i difterije, što smo već vidjeli s nedavnom epidemijom morbila. Vakcine su najsigurniji način da zaštitimo djecu i zajednicu – svako odlaganje vakcinacije rizikuje živote i zdravlje. Vrijeme je da ponovo izgradimo povjerenje u imunizaciju prije nego što posljedice postanu nepopravljive.
Ako se niske stope vakcinacije nastave, suočićemo se sa još većim epidemijama koje će opteretiti zdravstveni sistem i ugroziti živote. Vrijeme je da djelujemo – zaštitimo našu djecu i buduće generacije!
Reference:
Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučni novinar i bloger Društvo za promociju “Prirodnih nauka “Nauka i svijet”, blog Quantum of Science, posjeduje WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design & Evidence based medicine trening. Dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Short -runner, drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.
O nama: Društvo “Nauka i svijet” je osnovano 2017. godine. Bavi se promocijom prirodnih nauka, borbom protiv dezinformacija u sferi nauke i izvještavanjem o nauci.