• HPV je skraćeni naziv za humani papiloma virus i to je jedan od najčešćih virusa i infekcija na svijetu među ljudima – Gotovo 80% ljudi se tokom života zarazi barem jednom, a većina ne zna da je zaražena jer virus često nema simptome.
  • Zašto je opasan: Može izazvati ozbiljne bolesti – Neki tipovi HPV-a uzrokuju rak grlića materice, anusa, penisa i grla, dok drugi uzrokuju genitalne bradavice. Svake godine u svijetu se bilježe stotine hiljada slučajeva raka povezanog s HPV-om.
  • Vakcinacija je ključna zaštita – HPV vakcina je sigurna i efikasna u prevenciji infekcija najopasnijim tipovima virusa. Preporučuje se za djevojčice i dječake od 9 godina nadalje, prije izlaganja virusu.

Potrebno je razumjeti rizike od HPV-a, što ovi virusi mogu učiniti našem organizmu i koja je prevencija. Jedan od najčešćih načina prijenosa je seksualnim putem, ali to nije jedini način prijenosa. Neki tipovi ovog virusa imaju potencijal da izazovu rak, posebno rak vrata maternice,ali i neke druge oblike raka te genitalne bradavice. U borbi protiv ovog tipa raka, cjepiva su naš najveći saveznik.

#1 Što je HPV?

HPV je skraćenica za humani papiloma virus. Kao što ime govori, ovo je virus koji je specifičan za ljude i izaziva promjene na koži i sluznici. Neke od tih promjena izgledaju kao izrasline – papilomi, pa otuda i naziv.

Postoji više od 200 tipova ovog virusa koji zbog raznolikosti genetičkog materijala imaju različit učinak na naš organizam. Neki stvaraju bradavice na koži, neki kondilome (bradavice na regiji genitalija i anusa), neki mijenjaju epitel vrata maternice (cerviksa). Neke od promjena mogu otići toliko daleko da se pretvore u rak.

Od infekcije ovim virusom, točnije najrizičnijim tipovima ovog virusa, štite nas specijalno razvijena cjepiva. Također, redoviti ginekološki pregledi žena na kojima se radi PAPA test i, po potrebi, kolposkopija, kao dodatna pretraga, mogu utvrditi rane promjene na vratu maternice.

Problem je što ne postoje testovi za druge tipove promjena koje su uzrokovane HPV-om, na drugim dijelovima tijela, posebno kod muškaraca.

Osim raka grlića materice (vrata materice, cerviksa) infekcije nekim tipovima ovog virusa mogu izazvati i genitalne bradavice, koje izgledaju jako ružno, te neke druge tipove raka poput raka vulve i vagine, ali i rak penisa te rak grla i ždrijela. Dakle, oba spola mogu oboljeti od infekcija uzrokovanih humanim papiloma virusom.

#2 Čekajte – je li to onda jedan virus ili više njih?

Radi se o jednoj obitelji virusa, ali određene genetičke razlike i način kako djeluju na naš organizam ih čini različitim tipovima. To je slično virusu gripe – virus je jedan, ali postoje različiti podtipovi.

#3 Ok, ali ako ima toliko tipova HPV, kako su cjepiva uopće efikasna?

Studije su pokazale kako su cjepiva protiv određenih tipova HPV značajno smanjila rizik za razvoj raka vrata maternice u cijepljenoj populaciji, te znatno smanjila pojavnost genitalnih bradavica.

Cjepiva ne mogu štititi od svih 200 tipova ovog virusa, ali mogu štititi i štite protiv onih najrizičnijih. Nisu svi tipovi HPV-a smrtonosni i ne izazivaju svi ružne i opasne posljedice. Postoje i oni genotipovi koji jesu povezani s kanceroznim promjenama, ali su, srećom, vrlo rijetki.

#4 I, koji su to najgori HPV tipovi?

HPV 16 i HPV 18 – zajedno, ova dva tipa su uzrok raka vrata maternice u više od 70% slučajeva.

HPV 31, 33, 45, 52, i 58 – također visokorizični tipovi povezani s razvojem raka cerviksa, iako su manje zastupljeni nego HPV 16 i 18.

Tipovi povezani s papilomima i kondilomima:

HPV 6 i HPV 11 – ovi niskorizični tipovi nisu povezani s razvojem raka, ali su odgovorni za većinu slučajeva genitalnih bradavica.

Cjepiva nove generacije štite od gore navedenih devet najčešćih i najproblematičnijih tipova humanog papiloma virusa.

#5 Kada se daju cjepiva protiv humanog papiloma virusa?

HPV cjepivo mogu primiti djevojčice i dječaci u razdoblju od 9.-14. godine života (idealno vrijeme 11-13 godina), prije izlaganja virusu, a zbog postizanja optimalnog imunološkog odgovora koji štiti od infekcija humanim papiloma virusom. Ako djevojčice i dječaci nisu cijepljeni u preporučenoj dobi, cijepljenje za djevojke i mlade žene se preporučuje do 26. godine, a za dječake i mlade muškarce do 21 godine.

#6 Kolika je efikasnost cjepiva?

Cjepivo je najefikasnije kada se primi u što ranijem uzrastu, prije izlaganja humanom papiloma virusu i zbog postizanja optimalnog imunološkog odgovora koji štiti od infekcija HPV-om.

Studije koje su dugo pratile djecu i mlade u razvijenim zemljama, koja su primila ovo cjepivo prije više od desetljeća, pokazale su djelotvornost cjepiva jer je rizik od obolijevanja od raka vrata maternice kod cijepljene i praćene djece i mladih smanjen za 90%.

#7 Koja je tehnologija ovih cjepiva?

HPV cjepiva su zasnovana na tehnologiji rekombinantne DNK, koja koristi neinfektivne virusne čestice (L1 protein) da bi izazvale imunološki odgovor bez rizika od infekcije. Ove virusne čestice su proizvedene u laboratorijskim uvjetima. Cjepivo potiče tijelo da stvori antitijela protiv HPV-a, pružajući zaštitu protiv buduće infekcije stvarnim virusom. U suštini, L1 virusni protein koji se nalazi u cjepivu imitira virus, ali nije virus i ne sadrži DNK virusa.

#8 Koliko su sigurna ova cjepiva?

Ova cjepiva su vrlo sigurna. Nuspojave ne odstupaju od očekivanih, niti njihova pojavnost. Trebamo razumjeti da niti jedno cjepivo nije u potpunosti bez nuspojava, makar to bilo samo crvenilo i bol na mjestu davanja. Bitno je da teže nuspojave nisu česte. Uvijek se gleda da je korist od cjepiva mnogostruko veća od učestalosti i jačine nuspojava.

HPV cjepiva su opsežno testirana i smatraju se vrlo sigurnima. Sigurnost ovih cjepiva prati se kontinuirano kroz rigorozne kliničke studije i nadzorne programe nakon što su cjepiva odobrena za upotrebu. Osim proizvođača koji provode kliničke studije, postoje i nezavisne studije te metastudije, koje sažimaju rezultate više studija. Sve one pokazuju kako su ova cjepiva sigurna.

Nuspojave:

Blage reakcije – Najčešće nuspojave su blage i uključuju bol, crvenilo ili oticanje na mjestu uboda, glavobolju, umor, blagu groznicu, mučninu i bolove u mišićima ili zglobovima. Srednje ozbiljne – Rijetko se može javiti vrtoglavica ili nesvjestica nakon primanja cjepiva, posebno kod adolescenata. Zbog toga se preporučuje sjedenje ili ležanje 15 minuta nakon cijepljenja kako bi se smanjio rizik od ozljeda uslijed nesvjestice. Ozbiljne nuspojave: Ozbiljne nuspojave su izuzetno rijetke. Sveobuhvatne studije nisu uočile povećan rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su autoimune bolesti ili neplodnost. Mogu se javiti kod nekih osoba anafilaktičke reakcije, ali to je vrlo rijetko. Zato se preporučuje da se nakon cijepljenja malo ostane i pričeka u ambulanti. Inače, ovo je moguće da se desi kod bilo kojeg drugog cjepiva, pa čak i antibiotika, drugih lijekova ili hrane. Zdravstveni radnici su obučeni da prepoznaju i liječe takve reakcije odmah.

HPV cjepiva su sigurna i efikasna. Koristi cijepljenja daleko nadmašuju rizike, posebno uzimajući u obzir da cijepljenjem možemo spriječiti infekcije izazvane virusom koje mogu uzrokovati rak vrata maternice kod žena, rak grla i ždrijela kod muškaraca, te druge bolesti koje uzrokuje HPV.

Tekst je prvotno objavljen na naukagovori.ba

Pročitajte još:

8 činjenica o HPV cjepivima

Vakcine protiv HPV – zaštita i za žene i i za muškarce

Studije su pokazale visoku efikasnost HPV vakcina

DEBANKERI: Šta možda pogrešno mislite o HPV infekcijama?

HPV može izazvati neplodnost kod muškaraca

HPV vakcina: ključna u zaštiti od nekih oblika raka

Humani papiloma virus (HPV): zašto je tako opasan?

Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučna novinarka, posjeduje WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design & Evidence based medicine trening. Dobitnica EurekAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Short-runner, drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.