U zadnje vrijeme jedna od top-vijesti su tzv. vakcine protiv raka. Konkretno – melanoma, kancera koji su vezani za Epstein-Barrov virus, ali se razvijaju i eksperimentalne vakcine protiv raka pankreasa i još nekih. Ove terapije se često nazivaju vakcinama, mada zapravo to nisu, jer nisu profilaksa tj. preventiva nego djeluju tek nakon što se bolest javi.

O čemu se radi?

Dosta ovih terapija, “vakcina” su zasnovane na tehnologiji mRNA (iRNK) odnosno informacionoj RENK, baš kao najpopularnije vakcine protiv COVID-19 kakve su Modernina i Pfizerova. Međutim, dok vakcine protiv COVID-19 djeluju tako da smanjuju rizik infekcija ili dobijanja simptomatske bolesti, odnosno, djeluju preventivno, “vakcine” protiv raka djeluje kod osoba koje dobiju neki određen tip raka.

Iako u ovom tekstu stavljamo termin vakcine pod navodnike, to nije da bismo obezvrijedili tehnologiju, nego samo da podvučemo kako se ne radi o profilaksi, nego zapravo o imunoterapiji, ali je prosto ušlo u uho i medije da su to vakcine.

mRNA “vakcina za rak” djeluje tako da trenira imunološki sistem pacijanta da cilja specifične ćelije raka koje mogu preživjeti operaciju ili hemoterapiju. Ne stvaraju imunitet na svaki mogući karcinom. Radi se o personaliziranim imunoterapijama koje su prilagođene prema “mjerama” pacijenta, odnosno, prema karcinomu kojeg imaju.

One su tu kako bi kod pacijenata koji su prošli standardne terapije raka ubile i preostale ćelije karcinoma te smanjile rizik povratka raka.

Merck trenutno razvija imunoterapiju zvanu Keytruda protiv melanoma, a FDA je odobrila ispitivanja imunoterapije kod kancera povezanih sa Epstein-Barr virusom.

No, nije da ne postoje i vakcine/cjepiva koja mogu spriječiti neke vrste raka – recimo vakcina protiv hepatitisa B smanjujue rizik infekcije ovim virusom a time i kasniji razvoj raka jetre, a vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV) su ujedino i vakcine koje smanjuju rizik od pojave raka grlića materice.

Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučna novinarka,  posjeduje WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design & Evidence based medicine trening. Dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Short -runner, drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.