Pentaxim ili petovalentna vakcina, štiti od pet vrlo opasnih bolesti – od tetanusa, difterije, velikog kašlja (pertusis, hripavac), dječije paralize i Haemophilus influenzae tip B, koji može izazvati niz upala. Zbog toga je skraćenica za ovu vakcinu DTaP-IPV-HiB, gdje je DTaP oznaka da štiti od difterije, tetanusa i ima acelularnu komponentu protiv pertusisa, IPV da sarži inaktivnu vakcinu protiv dječije paralize (polia) i komponentu protiv hemofilusa influence tip B. Ova vakcina se prima u toku prve godine života, u tri doze, a poslije dolazi revakcinacija. Ovo je vrlo važna vakcina, s obzirom da su tetanus i difterija smrtonosne bolesti s malim postotkom preživljavanja, dječija paraliza je smrtonosna ili izaziva trajnu paralizu, hripavac se teško liječi i iznuruje dječji organizam, a Hemofilus izaziva opasne upale, uključujući i upale moždanih ovojnica. Ova vakcina je znatno smanjila smrtnost djece do 5. godine života. No, da li ova vakcina ima rizike i da li postoje osobe koje ne bi smjele primiti ovu vakcinu?
Na uputstvu za upotrebu vakcine Pentaxim, proizvođača SANOFI-AVENTIS navode se kontraindikacije i nuspojave ove vakcine. I kontraindikacije (situacije u kojima ne treba primiti lijek ili vakcinu) i nuspojave (neželjeni efekti) za ovu vakcinu su vrlo rijetki i većina osoba (djece) može primiti ovu vakcinu.
Još o ovoj vakcini:
Pentaxim – zašto je važno primiti sve doze
Vaše dijete ne smije primiti PENTAXIM ako:
- je alergično (preosjetljivo) – na djelatne tvari ili na bilo koji drugi sastojak vakcine PENTAXIM (formaldehid, fenoksietanol, glutaraldehid, neomicin, streptomicin ili polimiksin B – tvari iz proizvodnje koje mogu biti prisutne u tragovima ili dr.). Sastojci ove i svih drugih vakcina su transparantno navedeni na uputi i proizvođač ne može “sakriti” neki sastojak.
- ako je dijete alergično na vakcinu protiv hripavca (nestaničnu ili cjelostaničnu) ili je imalo alergijsku reakciju nakon prethodne primjene vakcine / cjepiva PENTAXIM ili neke druge vakcine koja sadrži iste sastojke
- ima progresivnu encefalopatiju (oštećenje mozga) ili je imalo oštećenje mozga (encefalopatiju) unutar 7 dana nakon prethodnog vakcinacije vakcinom protiv hripavca (nestanično ili cjelostanično)
- u planiranom terminu cijepljenja ima visoku temperaturu ili bolest koja se naglo pojavila (akutnu bolest). U tom slučaju preporučuje se odgoditi vakcinaciju.
Ukoliko vas ovo spominjanje oštećenja mozga na uputstvu plaši, jer vjerujemo da zvuči strašno, ovo su podaci od američkog CDC-a:
“Nekoliko studija o sigurnosti vakcine DTaP tražilo je neurološke probleme ili napadaje nakon imunizacije djece i otkrilo da nema povećanog rizika za te probleme s vkcinom DTaP. Postoji mali povećani rizik od febrilnih napada kada se inaktivna vakcina protiv primi tokom istog posjeta liječniku kao i DTaP vakcina”.
Obratite se svom pedijatru ili medicinskoj sestri prije nego Vaše dijete primi PENTAXIM:
- ako ima bilo kakav poremećaj krvnog sistema kao što je smanjenje broja krvnih pločica (trombocitopenija) ili poremećaj u zgrušavanju krvi zbog rizika od krvarenja do kojeg može doći prilikom primjene u mišić
- ako je ranije imalo febrilne konvulzije (grčeve uslijed vrućice) koje nisu povezane s prethodnim cijepljenjem.
- ako je nakon prethodne vakcinacije ovom vakcinom imalo bilo koju od sljedećih reakcija (tada treba razmotriti odluku vezano uz davanje daljnjih doza vakcine koja sadrži komponentu hripavca): temperatura 40ºC ili više unutar 48 sati nakon vakcinacije (ukoliko za temperaturu nije dokazan drugi uzrok), stanje slično šoku ili mlohavost, nesvjestica i neodgovaranje na podražaje unutar 48 sati od vakcinacije,
- dugotrajan, neutješan plač u trajanju 3 sata ili duže, koji se javio unutar 48 sati nakon vakcinacije
- ako je imalo konvulzije (grčeve), sa ili bez vrućice, unutar 3 dana od vakcinacije.
Nuspojave vezane za neurološki sistem su bie vezivane za cjelostaničnu vakcinu protiv velikog kašlja, međutim, treba napomenuti da u sastavu ove i bilo koje druge vakcine protiv velikog kašlja dans NEMA CJELOSTANIČNE KOMPONENTE NEGO SE KORISTI ACELULARNA. To znači da su ove vakcine dana daleko sigurnije nego vacine koje su se koristile prije koju deceniju. Pentaxim sadrži samo acelularnu komponentu protiv velikog kašlja.
Nuspojave nakon Pentaxim
Alergijske reakcije se javljaju iznimno rijetko.
Ostale nuspojave zabilježene uz primjenu ove vakcine:
Vrlo često (mogu se javiti u više od 1 na 10 djece):
- Gubitak apetita
- Nervoza i razdražljivost
- Neuobičajeni plač
- Izrazita pospanost
- Povraćanje
- Crvenilo na mjestu primjene
- Vrućica jednaka ili viša od 38°C
- Oticanje na mjestu primjene
- Bol na mjestu primjene
Često (mogu se javiti u manje od 1 na 10 djece):
- Proljev
- Otvrdnuće na mjestu primjene
- Poremećaj spavanja
- Manje često (mogu se javiti u manje od 1 na 100 djece):
- Crvenilo i oticanje na mjestu primjene jednako ili veće od 5 cm
- Vrućica jednaka ili viša od 39°C
- Dugotrajni neutješni plač (3 sata i duže)
Rijetko (mogu se javiti u manje od 1 na 1000 djece):
- Vrućica jednaka ili viša od 40°C
- Oticanje ruku i nogu s plavkastom bojom kože (cijanoza) ili crvenilom i male prolazne crvene točkice (purpura) koje se pojavljuju u satima nakon vakcinacije i nestaju bez liječenja te prolaze bez posljedica. Oticanje može biti praćeno plačem.
Nepoznato (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka):
- Konvulzije sa ili bez vrućice
- Pad energije zbog kojeg je dijete blijedo, ne odgovara na podržaje ili izgleda kao da je u stanju šoka (hipotono-hiporesponzivne epizode)
- Osip, koprivnjača
- Velike reakcije na mjestu primjene, veće od 5 cm, uključujući opsežno oticanje udova koje može sezati od mjesta primjene preko jednog ili oba zgloba. Ove reakcije se pojavljuju unutar 24 – 72 sata nakon vakcinacije i mogu biti povezane s crvenilom, toplinom, osjetljivošću ili boli na mjestu primjene, a nestaju spontano unutar 3 do 5 dana.
Moguće nuspojave (odnosno nuspojave koje nisu prijavljene u izravnoj vezi s vakcinom PENTAXIM, ali su prijavljene za druga slične vakcine):
- Guillain-Barréov sindrom (gubitak mogućnosti pokretanja i osjeta),
- brahijalni neuritis (gubitak mogućnosti pokretanja, bol i obamrlost ruke i ramena)
Dodatne nuspojave: Kod jako rano rođene nedonoščadi (s ili prije 28 sedmice trudnoće) mogu se pojaviti kratkotrajne poteškoće u disanju (duži razmaci između udisaja nego normalno) tijekom 2 do 3 dana nakon vakcinacije.
Sastav vakcine Pentaxim, uključujući i listu pomoćnih tvari (sa stranice HALMED-a)
Drugi sastojci su: Prašak: saharoza, trometamol, hloridna kiselina (za podešavanje pH)
Suspenzija: formaldehid, fenoksietanol, bezvodni etanol, podloga 199 s Hanksovim solima bez fenolnog crvenila [sadrži aminokiseline (uključujući fenilalanin), mineralne soli, vitamine i druge tvari (kao što je glukoza), ledena acetatna kiselina i/ili natrijev hidroksid (za podešavanje pH) i voda za injekcije PENTAXIM može sadržavati u tragovima glutaraldehid, neomicin, streptomicin i polimiksin B koji se koriste u postupku proizvodnje.
Korist od vakcinacije prevazilazi potencijale rizike! Ako vaše dijete oboli od difterije ii tetanusa, rizik smrtnog ishoda je visok, liječenje difterije, usljed nedostatka antitoksina je praktično nemoguće. Rizik nuspojava nakon vakcinacije je jako, jako mali.
Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučna novinarka, Društvo za promociju “Prirodnih nauka “Nauka i svijet”, posjeduje WHO infodemic manager certifikat i Health metrics Study design & Evidence based medicine trening. Dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Short -runner, drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.
Pentaxim vakcina rizici i nuspojave